czwartek, 30 października 2008

Ze Schwedenplatz na Fleischmarkt, czyli Grecy w Wiedniu

Wędrując ze Schwedenplatz do centrum, wcale nie trzeba iść główną (i całkiem ciekawą) Rotenturmstrasse. Ja poszłam wczoraj swoją ulubioną drogą - przez Hafnersteig i tam powstały te zdjęcia:

Hafnersteig


Griechengasse

Ta droga prowadzi prosto do ulicy Fleischmarkt, gdzie od XVII wieku osiedlali się Grecy i dlatego stała się ona centrum tzw. Dzielnicy Greckiej. Grecy zaczęli napływać do Wiednia, gdy tylko otworzyły się granice Imperium Osmańskiego. Liczyli w Austrii na to, na co w Impreium liczyć nie mogli - rozkwit interesów i rozwój gospodarczy. Zakładali więc w Austrii banki i sklepy. Z Grecji sprowadzano do Austrii przede wszystkim tytoń, kawę i dywany. Grecy nie mieli możliwośći inwestowania w swojej ojczyźnie, gdyż była zajęta przez Imperium Osmańskie. Większość ich majątku stanowiły pieniądze i towary. Jednym słowem nie kupowali w Austrii nieruchomości. Stąd pojawiy się pod ich adresem niesłuszne oskarżenia, jakoby spowodowali odpływ kapitału. Doprowadziły one do pozbawienia Greków wielu przywilejów kupieckich. Z tego powodu wielu z nich porzuciło handel i zaczęło zajmować się prowadzeniem banków i udzielaniem kredytów. W jednym z greckich banków należącym do rodziny Sina zapożyczył się sam cesarz podczas wojen napoleońskich. M.in. dzięki takim interesom Grecy stawali się coraz bogatsi, kupowali w Monarchii ziemię, budowali pałace, byli mecenasami sztuki. Z okazji otwarcia pałacu jednego z nich - Nikolausa Dumby - niejaki Johann Strauß skomponował swojego najsłynniejszego walca "Nad pięknym modrym Dunajem". W tym okresie powstała też piękna cerkiew greko-katolicka pod wezwaniem Świętej Trójcy, która stoi przy Fleischmarkcie, a także znajdująca się w pobliżu, mniej okazała cerkiew Św. Grzegorza.



wieża cerkwi pod wezwaniem Św. Trójcy


wnętrze cerkwi Św. Trójcy

cerkiew pod wezwaniem Św. Grzegorza


Wiedeń stał się centrum greckiej diaspory. W Wiedniu miała ona swoją gazetę, w Wiedniu rozwijała się grecka myśl oświeceniowa i w Wiedniu właśnie powstał pierwszy projekt przyszłej konstytucji wolnej Grecji.
A dziś Greków w Wiedniu jest niewiele. Oficjalnie Gmina Grecka w Austrii przy kościele ortodoksyjnym liczy 5000 osób. Większość z nich mieszka w Wiedniu.


Brak komentarzy: