sobota, 28 marca 2009

Po czym poznać wiosnę w Wiedniu?

Nareszcie nadeszła wiosna!
Mieliśmy dziś 17 stopni.

Oznaki wiosny:


stokrotki i nie tylko powychodziły z ziemi



pojawiły się bazie



kaczki wygrzewają się w słońcu na Glorietcie




coraz więcej osób chce zrzucić zimowy tłuszczyk

środa, 18 marca 2009

"Bieguni"

Dzisiaj w Hauptbücherei am Gürtel Olga Tokarczuk spotkała się z czytelnikami, aby promować swoją powieść "Unrast", czyli niemiecką wersję "Biegunów". Na spotkaniu była też tłumaczka powieści, Esther Kinsky, a moderowała je Judith Brandner z ORFu. Tokarczuk i Kinsky czytały fragmenty powieści (każda w swoim ojczystym języku), a potem odpowiadały na pytania czytelników.
Pytania jak pytania. Nie obeszło się jednak bez wpadki. Nie wiem, czemu tak się dzieje, ale za granicą prawie każdy Polak czuje się współodpowiedzialny za swoich rodaków, Polskę i wszystko, co z nią związane. Ja tak właśnie mam. Dlatego było mi wstyd przed tą garstką obecnych na spotkaniu Austriaków, gdy odezwał się jeden z rodaków. Nawiązał on do prezentowanego fragmentu powieści - monolog Biegunki. Upraszczając i skracając, czepił się zdania, w którym Tokarczuk jako przykład nomadów, którzy po dziś dzień spotykają się z niezrozumieniem i dyskryminacją podała Cyganów i Żydów. "Dlaczego umieściła pani Cyganów i Żydów pod jedną kreską?", "A co 2000 lat tradycji chrześcijańskiej?". Takich kwiatków wypuścił z siebie więcej. Niestety.
Tokarczuk i Kinsky poradziły sobie z tym panem i udało im się go odwieść od pomysłu dłuższej i zaciętej dyskusji.
Poza tym na spotkaniu było naprawdę miło. Gdyby nie to, że "Bieguni" już dawno przeczytani, to na pewno kupiłabym tą powieść od razu.




























piątek, 13 marca 2009

Anschluss

Wczoraj minęło 71 lat od wkroczenia faszystowskich wojsk do Austrii i przyłączenia jej do Rzeszy. Oficjalnie stało się to dzień później na mocy Gesetz über die Wiedervereinigung Österreichs mit dem Deutschen Reich, czyli Dekretu o ponownym zjednoczeniu Austrii z Niemiecką Rzeszą. Tym samym zakończyła się era austrofaszyzmu, a rozpoczął trwający do końca II wojny światowej okres narodowego socjalizmu w Austrii.
Dzisiaj Austriacy twierdzą, że ich kraj został włączony siłą i wbrew ich woli do Rzeszy. Jednak, gdy Hitler ogłaszał Anschluss ze skrzydła Neue Burg cesarskiej rezydencji Hofburg w centrum Wiednia, wiwatowały tłumy na jego cześć.
Pod koniec wojny na tym samym placu uprawiano, co się da, aby tylko nie umrzeć z głodu.



czwartek, 12 marca 2009

Bezrobocie nad Dunajem


W dzisiejszym wydaniu "Pracy i życia za granicą" ukazał się artykuł "Bezrobocie nad Dunajem". Można w nim przeczytać, jakie świadczenia przysługują Polakom, którzy stracili pracę w Austrii.